Omron Automation & Safety A22L-CG-24A-11A
A22L-CG-24A-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CG-24A-11A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CG-24A-11A.pdf
Availability of A22L-CG-24A-11A
QUANTITY
A22L-CG-24A-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CG-24A-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-CG-24A-11A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CG-24A-11A
Related LinksA22L-CG, A22L-CG-24A-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CG-24A-11A Details Description
Related parts for A22L-CG-24A-11A
RES SMD 16.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 1.08V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 5W 5931 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 5.08"LX4.25"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 26POS GOLD datasheet.pdf