Omron Automation & Safety A22L-CG-24A-20M
A22L-CG-24A-20M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CG-24A-20M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CG-24A-20M.pdf
Availability of A22L-CG-24A-20M
QUANTITY
A22L-CG-24A-20M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CG-24A-20M
Internal Part NumberEIS-A22L-CG-24A-20M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CG-24A-20M
Related LinksA22L-CG, A22L-CG-24A-20M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CG-24A-20M Details Description
Related parts for A22L-CG-24A-20M
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 1W datasheet.pdf
SENSOR DIFF PRESS 29PSI MAX datasheet.pdf
TIP REPLACEMENT SCREWDRVR .031" datasheet.pdf
IC CLK DIVIDR 2:1 250MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK STAR LED 45MM BLK datasheet.pdf