Omron Automation & Safety A22L-CG-T1-11A
A22L-CG-T1-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CG-T1-11A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CG-T1-11A.pdf
Availability of A22L-CG-T1-11A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-CG-T1-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CG-T1-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-CG-T1-11A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CG-T1-11A
Related LinksA22L-CG, A22L-CG-T1-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CG-T1-11A Details Description
Related parts for A22L-CG-T1-11A
I/O MOUNTING BOARD C4 16POS datasheet.pdf
CONN SEMI-COVER 17POS FOR XG5M datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf