Omron Automation & Safety A22L-CG-T2-11A
A22L-CG-T2-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CG-T2-11A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CG-T2-11A.pdf
Availability of A22L-CG-T2-11A
QUANTITY
A22L-CG-T2-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CG-T2-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-CG-T2-11A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CG-T2-11A
Related LinksA22L-CG, A22L-CG-T2-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CG-T2-11A Details Description
Related parts for A22L-CG-T2-11A
THERMISTOR PTC 2.2K OHM 1% 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT UMNL GOLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 176LQFP datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
24+24 DIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 35POS TIN datasheet.pdf
VARISTOR 198V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES 200 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 590MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf