Omron Automation & Safety A22L-CR-12A-01M
A22L-CR-12A-01M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CR-12A-01M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CR-12A-01M.pdf
Availability of A22L-CR-12A-01M
QUANTITY
A22L-CR-12A-01M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CR-12A-01M
Internal Part NumberEIS-A22L-CR-12A-01M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CR-12A-01M
Related LinksA22L-CR, A22L-CR-12A-01M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CR-12A-01M Details Description
Related parts for A22L-CR-12A-01M
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W datasheet.pdf
MODULE DIMM520 16MB FLASH datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R HI-SPD 8-SOIC datasheet.pdf
2MM HDM BP GP PF A 30AU GF 72CKT datasheet.pdf
FIBER OPTIC CONVERTER DIN RAIL datasheet.pdf
SENSOR IMAGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf