Omron Automation & Safety A22L-CR-12A-10A
A22L-CR-12A-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CR-12A-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CR-12A-10A.pdf
Availability of A22L-CR-12A-10A
QUANTITY
A22L-CR-12A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CR-12A-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-CR-12A-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CR-12A-10A
Related LinksA22L-CR, A22L-CR-12A-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CR-12A-10A Details Description
Related parts for A22L-CR-12A-10A
EVALUATION FXTR COMP INTRFC BRD datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 2POS .250 YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 37.4KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR CDCLVD1212 datasheet.pdf
RES 48.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HOLE PLUG RIGID BLACK 1.097" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf