Omron Automation & Safety A22L-CR-6A-10M
A22L-CR-6A-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CR-6A-10M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CR-6A-10M.pdf
Availability of A22L-CR-6A-10M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-CR-6A-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CR-6A-10M
Internal Part NumberEIS-A22L-CR-6A-10M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CR-6A-10M
Related LinksA22L-CR, A22L-CR-6A-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CR-6A-10M Details Description
Related parts for A22L-CR-6A-10M
RES SMD 115K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 160MA 950 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 820 OHM 5% AXL datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 343K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf