Omron Automation & Safety A22L-CR-6D-11A
A22L-CR-6D-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CR-6D-11A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CR-6D-11A.pdf
Availability of A22L-CR-6D-11A
QUANTITY
A22L-CR-6D-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CR-6D-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-CR-6D-11A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CR-6D-11A
Related LinksA22L-CR, A22L-CR-6D-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CR-6D-11A Details Description
Related parts for A22L-CR-6D-11A
KNOB BLK/MATTE.75"DIA .125"SHAFT datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1W DO41 datasheet.pdf
PANEL ALUM 6.23X4.26X0.06" datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 22POS datasheet.pdf
IC EEPROM 8KB 400KHZ 8SOP datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 1M OHM 16SOIC datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN M8 datasheet.pdf