Omron Automation & Safety A22L-CR-T1-10A
A22L-CR-T1-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CR-T1-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CR-T1-10A.pdf
Availability of A22L-CR-T1-10A
QUANTITY
A22L-CR-T1-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CR-T1-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-CR-T1-10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CR-T1-10A
Related LinksA22L-CR, A22L-CR-T1-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CR-T1-10A Details Description
Related parts for A22L-CR-T1-10A
IC PROM SERIAL CONFIG 65K 8-DIP datasheet.pdf
IGBT 600V 34A 125W TO220AB datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES MO 1W 2.4K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 8DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W +/-12VOUT SIP T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .1" T/H GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 9.2A TO220AB datasheet.pdf