Omron Automation & Safety A22L-CR-T2-10A
A22L-CR-T2-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CR-T2-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CR-T2-10A.pdf
Availability of A22L-CR-T2-10A
QUANTITY
A22L-CR-T2-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CR-T2-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-CR-T2-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CR-T2-10A
Related LinksA22L-CR, A22L-CR-T2-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CR-T2-10A Details Description
Related parts for A22L-CR-T2-10A
RES 232 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 300V 1111 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.2A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 120A D2PAK datasheet.pdf