Omron Automation & Safety A22L-CY-12A-10A
A22L-CY-12A-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CY-12A-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CY-12A-10A.pdf
Availability of A22L-CY-12A-10A
QUANTITY
A22L-CY-12A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CY-12A-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-CY-12A-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CY-12A-10A
Related LinksA22L-CY, A22L-CY-12A-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CY-12A-10A Details Description
Related parts for A22L-CY-12A-10A
MICRO 15POS SKT 30" datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 575MA 300 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 7.23K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf