Omron Automation & Safety A22L-CY-24A-11M
A22L-CY-24A-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CY-24A-11M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CY-24A-11M.pdf
Availability of A22L-CY-24A-11M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-CY-24A-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CY-24A-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-CY-24A-11M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CY-24A-11M
Related LinksA22L-CY, A22L-CY-24A-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CY-24A-11M Details Description
Related parts for A22L-CY-24A-11M
CABLE SMA QC-QC PLUG RG316DS 12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
IC HEX INVERTER CMOS HS 14-TSSOP datasheet.pdf
TMDX470R1051 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 88MM datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T2 4.7" datasheet.pdf
76 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf