Omron Automation & Safety A22L-CY-6D-10A
A22L-CY-6D-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CY-6D-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CY-6D-10A.pdf
Availability of A22L-CY-6D-10A
QUANTITY
A22L-CY-6D-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CY-6D-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-CY-6D-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CY-6D-10A
Related LinksA22L-CY, A22L-CY-6D-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CY-6D-10A Details Description
Related parts for A22L-CY-6D-10A
CAP ALUM 12000UF 12V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DISPLAY 9.9MM GREEN 1DIGIT CA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf