Omron Automation & Safety A22L-CY-T1-11M
A22L-CY-T1-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CY-T1-11M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CY-T1-11M.pdf
Availability of A22L-CY-T1-11M
QUANTITY
A22L-CY-T1-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CY-T1-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-CY-T1-11M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CY-T1-11M
Related LinksA22L-CY, A22L-CY-T1-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CY-T1-11M Details Description
Related parts for A22L-CY-T1-11M
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
SWITCH ROLLER LEVR SPDT 16A 250V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS W/RAMP SL-156 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
12 TON AIR POWER HYDL CRIMPER datasheet.pdf
OSC TCXO 11.2896MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS CABLE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 630VDC AXIAL datasheet.pdf