Omron Automation & Safety A22L-CY-T2-20M
A22L-CY-T2-20M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CY-T2-20M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CY-T2-20M.pdf
Availability of A22L-CY-T2-20M
QUANTITY
A22L-CY-T2-20M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CY-T2-20M
Internal Part NumberEIS-A22L-CY-T2-20M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CY-T2-20M
Related LinksA22L-CY, A22L-CY-T2-20M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CY-T2-20M Details Description
Related parts for A22L-CY-T2-20M
FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SENS PROX M30 10MM DC3W-NC datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
HAN YELLOCK MULTIPLIER 3:2 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
SL 5.08/16/180B 3.2SN OR datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 89MM datasheet.pdf