Omron Automation & Safety A22L-DA-12A-11M
A22L-DA-12A-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DA-12A-11M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DA-12A-11M.pdf
Availability of A22L-DA-12A-11M
QUANTITY
A22L-DA-12A-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DA-12A-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-DA-12A-11M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DA-12A-11M
Related LinksA22L-DA, A22L-DA-12A-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DA-12A-11M Details Description
Related parts for A22L-DA-12A-11M
CAP CER 470PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN GASKET PANEL SHELL 24 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 1A PCB datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 10ppm 8pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf