Omron Automation & Safety A22L-DA-24A-20M
A22L-DA-24A-20M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DA-24A-20M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DA-24A-20M.pdf
Availability of A22L-DA-24A-20M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-DA-24A-20M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DA-24A-20M
Internal Part NumberEIS-A22L-DA-24A-20M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DA-24A-20M
Related LinksA22L-DA, A22L-DA-24A-20M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DA-24A-20M Details Description
Related parts for A22L-DA-24A-20M
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
BGA SURFACE MOUNT 1.27MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS datasheet.pdf
IC BATTERY MANAGER 32VQFN datasheet.pdf
DSUB 50 F PCB STR G ZINC datasheet.pdf