Omron Automation & Safety A22L-DA-6A-11A
A22L-DA-6A-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DA-6A-11A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DA-6A-11A.pdf
Availability of A22L-DA-6A-11A
QUANTITY
A22L-DA-6A-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DA-6A-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-DA-6A-11A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DA-6A-11A
Related LinksA22L-DA, A22L-DA-6A-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DA-6A-11A Details Description
Related parts for A22L-DA-6A-11A
JUMPER-H9992TR/1853 VI/X 6" datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 160VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
VARISTOR 22V 400A 1210 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC SW A/V SCART CON 48-TQFN datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD5621 datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf