Omron Automation & Safety A22L-DA-6A-11M
A22L-DA-6A-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DA-6A-11M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DA-6A-11M.pdf
Availability of A22L-DA-6A-11M
QUANTITY
A22L-DA-6A-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DA-6A-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-DA-6A-11M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DA-6A-11M
Related LinksA22L-DA, A22L-DA-6A-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DA-6A-11M Details Description
Related parts for A22L-DA-6A-11M
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 770MA 205 MOHM datasheet.pdf
PWR LED LIGHT SOURCE 1W RED datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 300MA 100 MOHM SMD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SPI/SRL TSOT-23-8 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY REV 35V DO4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf