Omron Automation & Safety A22L-DG-12A-10M
A22L-DG-12A-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DG-12A-10M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DG-12A-10M.pdf
Availability of A22L-DG-12A-10M
QUANTITY
A22L-DG-12A-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DG-12A-10M
Internal Part NumberEIS-A22L-DG-12A-10M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DG-12A-10M
Related LinksA22L-DG, A22L-DG-12A-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DG-12A-10M Details Description
Related parts for A22L-DG-12A-10M
CONN SOCKET 10-12AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8DIP datasheet.pdf
KIT & TEXT INDUSTRIAL CONTROL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20DIP datasheet.pdf
IC ECHO LSI DGTL MIC AMP 36SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf