Omron Automation & Safety A22L-DG-24A-02M
A22L-DG-24A-02M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DG-24A-02M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DG-24A-02M.pdf
Availability of A22L-DG-24A-02M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-DG-24A-02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DG-24A-02M
Internal Part NumberEIS-A22L-DG-24A-02M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DG-24A-02M
Related LinksA22L-DG, A22L-DG-24A-02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DG-24A-02M Details Description
Related parts for A22L-DG-24A-02M
CONN HEADER .100 DUAL R/A 70POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 2.5A TUMT3 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 800MA 790 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 68PLCC datasheet.pdf
2POS PLUG PNL MNT 10-12AWG SEAL datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP 6-DFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf