Omron Automation & Safety A22L-DG-24A-11A
A22L-DG-24A-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DG-24A-11A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DG-24A-11A.pdf
Availability of A22L-DG-24A-11A
QUANTITY
A22L-DG-24A-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DG-24A-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-DG-24A-11A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DG-24A-11A
Related LinksA22L-DG, A22L-DG-24A-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DG-24A-11A Details Description
Related parts for A22L-DG-24A-11A
CONN FPC BOTTOM 61POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 150OHM 25C datasheet.pdf
OSC XO 32.135MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.6A 113 MOHM TH datasheet.pdf