Omron Automation & Safety A22L-DG-6D-10A
A22L-DG-6D-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DG-6D-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DG-6D-10A.pdf
Availability of A22L-DG-6D-10A
QUANTITY
A22L-DG-6D-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DG-6D-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-DG-6D-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DG-6D-10A
Related LinksA22L-DG, A22L-DG-6D-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DG-6D-10A Details Description
Related parts for A22L-DG-6D-10A
IC LINE RECEIVER QUAD 14-SOEIAJ datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 1A datasheet.pdf
ZM SNAP-ACT SW 5A 125/250VAC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf