Omron Automation & Safety A22L-DG-T1-20M
A22L-DG-T1-20M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DG-T1-20M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DG-T1-20M.pdf
Availability of A22L-DG-T1-20M
QUANTITY
A22L-DG-T1-20M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DG-T1-20M
Internal Part NumberEIS-A22L-DG-T1-20M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DG-T1-20M
Related LinksA22L-DG, A22L-DG-T1-20M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DG-T1-20M Details Description
Related parts for A22L-DG-T1-20M
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CPTC FUSE RESET .130A HOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.9 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 250V RADIAL datasheet.pdf