Omron Automation & Safety A22L-DR-12A-02A
A22L-DR-12A-02A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DR-12A-02A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DR-12A-02A.pdf
Availability of A22L-DR-12A-02A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-DR-12A-02A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DR-12A-02A
Internal Part NumberEIS-A22L-DR-12A-02A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DR-12A-02A
Related LinksA22L-DR, A22L-DR-12A-02A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DR-12A-02A Details Description
Related parts for A22L-DR-12A-02A
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 250MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 931 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 505 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOT23 datasheet.pdf
LIGHT PIPE EXTRACT TOOL datasheet.pdf
750 TB SPR CLA 90D A/T datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf