Omron Automation & Safety A22L-DR-12A-10A
A22L-DR-12A-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DR-12A-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DR-12A-10A.pdf
Availability of A22L-DR-12A-10A
QUANTITY
A22L-DR-12A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DR-12A-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-DR-12A-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DR-12A-10A
Related LinksA22L-DR, A22L-DR-12A-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DR-12A-10A Details Description
Related parts for A22L-DR-12A-10A
FIXED IND 3.3UH 393MA 1.2 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.1A SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 5POS datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 22MH HORZ datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
AH1 SWITCH 2MM SIM ROLLER LVR datasheet.pdf