Omron Automation & Safety A22L-DR-12A-11M
A22L-DR-12A-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DR-12A-11M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DR-12A-11M.pdf
Availability of A22L-DR-12A-11M
QUANTITY
A22L-DR-12A-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DR-12A-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-DR-12A-11M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DR-12A-11M
Related LinksA22L-DR, A22L-DR-12A-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DR-12A-11M Details Description
Related parts for A22L-DR-12A-11M
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
VARISTOR 35V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 5.5UH 10A 10.3 MOHM datasheet.pdf
MODULE IRDA 115.2KBPS 7-SMD datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf