Omron Automation & Safety A22L-DR-12A-20A
A22L-DR-12A-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DR-12A-20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DR-12A-20A.pdf
Availability of A22L-DR-12A-20A
QUANTITY
A22L-DR-12A-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DR-12A-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-DR-12A-20A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DR-12A-20A
Related LinksA22L-DR, A22L-DR-12A-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DR-12A-20A Details Description
Related parts for A22L-DR-12A-20A
IC VREF SHUNT 2.5V 8SO datasheet.pdf
SCR SENS GATE 600V 6A TO-251 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
IC FPGA 496 I/O 680FPSBGA datasheet.pdf
SWITCH KEY LOCK SP8T datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 110PO datasheet.pdf
17.5 MM SELCT ASY PHASE-SEQU datasheet.pdf
FUSE INLINE FAST/ACT 16A 300V datasheet.pdf
12000UF 50V 30X50 datasheet.pdf