Omron Automation & Safety A22L-DR-24A-02M
A22L-DR-24A-02M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DR-24A-02M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DR-24A-02M.pdf
Availability of A22L-DR-24A-02M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-DR-24A-02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DR-24A-02M
Internal Part NumberEIS-A22L-DR-24A-02M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DR-24A-02M
Related LinksA22L-DR, A22L-DR-24A-02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DR-24A-02M Details Description
Related parts for A22L-DR-24A-02M
IC DSP 24BIT 100MHZ 144-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/SKT INLINE R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CATALINA ANTENNA EU VERSION datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT/PG/STDF datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PGS GRAPHITE SHEET datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 630VDC RDL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 9.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf