Omron Automation & Safety A22L-DR-6D-10A
A22L-DR-6D-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DR-6D-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DR-6D-10A.pdf
Availability of A22L-DR-6D-10A
QUANTITY
A22L-DR-6D-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DR-6D-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-DR-6D-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DR-6D-10A
Related LinksA22L-DR, A22L-DR-6D-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DR-6D-10A Details Description
Related parts for A22L-DR-6D-10A
CAP CER 8PF 50V NPO 0805 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV -4V 8MSOP datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 20A DIN RAIL datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.243 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A datasheet.pdf