Omron Automation & Safety A22L-DW-12A-01M
A22L-DW-12A-01M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DW-12A-01M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DW-12A-01M.pdf
Availability of A22L-DW-12A-01M
QUANTITY
A22L-DW-12A-01M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DW-12A-01M
Internal Part NumberEIS-A22L-DW-12A-01M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DW-12A-01M
Related LinksA22L-DW, A22L-DW-12A-01M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DW-12A-01M Details Description
Related parts for A22L-DW-12A-01M
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO263-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 3A DIN RAIL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY MINI datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 70POS DR LOW P datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 100A 8SON datasheet.pdf