Omron Automation & Safety A22L-DW-12A-11M
A22L-DW-12A-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DW-12A-11M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DW-12A-11M.pdf
Availability of A22L-DW-12A-11M
QUANTITY
A22L-DW-12A-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DW-12A-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-DW-12A-11M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DW-12A-11M
Related LinksA22L-DW, A22L-DW-12A-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DW-12A-11M Details Description
Related parts for A22L-DW-12A-11M
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 36POS OR datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 20MM-80MM CONN datasheet.pdf
IC RTC EVENT REC I2C 10-MSOP datasheet.pdf
IC FPGA 408 I/O 676FBGA datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 235 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SR BTS PCINSL 9 ASY E datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf