Omron Automation & Safety A22L-DW-T2-10M
A22L-DW-T2-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DW-T2-10M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DW-T2-10M.pdf
Availability of A22L-DW-T2-10M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-DW-T2-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DW-T2-10M
Internal Part NumberEIS-A22L-DW-T2-10M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DW-T2-10M
Related LinksA22L-DW, A22L-DW-T2-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DW-T2-10M Details Description
Related parts for A22L-DW-T2-10M
JUMPER-H1501TR/A3049Y/X 5" datasheet.pdf
RES SMD 0.16 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
SWITCH UNIT ILLUM 12V DPDT BLUE datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
GEN PURPOSE UNITIZD WHEEL 7A MED datasheet.pdf
RES 3K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf