Omron Automation & Safety A22L-DY-24A-02A
A22L-DY-24A-02A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DY-24A-02A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DY-24A-02A.pdf
Availability of A22L-DY-24A-02A
QUANTITY
A22L-DY-24A-02A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DY-24A-02A
Internal Part NumberEIS-A22L-DY-24A-02A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DY-24A-02A
Related LinksA22L-DY, A22L-DY-24A-02A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DY-24A-02A Details Description
Related parts for A22L-DY-24A-02A
CONN HEADER 6POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 672TBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
LED ASMT-AX3 COOL WHT 7250K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 520VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 800MA 288 MOHM datasheet.pdf