Omron Automation & Safety A22L-DY-6A-11A
A22L-DY-6A-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DY-6A-11A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DY-6A-11A.pdf
Availability of A22L-DY-6A-11A
QUANTITY
A22L-DY-6A-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DY-6A-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-DY-6A-11A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DY-6A-11A
Related LinksA22L-DY, A22L-DY-6A-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DY-6A-11A Details Description
Related parts for A22L-DY-6A-11A
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 68 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER .100 52POS R/A SHRD datasheet.pdf
VARISTOR 216V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 25NS 28SOIC datasheet.pdf
CONN DIN C MALE 16CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 979MA 200 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 530MA 720 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 62A TO-263 datasheet.pdf