Omron Automation & Safety A22L-DY-T1-20A
A22L-DY-T1-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DY-T1-20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DY-T1-20A.pdf
Availability of A22L-DY-T1-20A
QUANTITY
A22L-DY-T1-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DY-T1-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-DY-T1-20A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DY-T1-20A
Related LinksA22L-DY, A22L-DY-T1-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DY-T1-20A Details Description
Related parts for A22L-DY-T1-20A
CONN HDR BRKWAY .100 13POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
SNSW 0.1A PCB PLAIN79215434 datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CHOKE ARRAY COM MODE SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
4700UF 25V 18X35MM 105C 10000H datasheet.pdf