Omron Automation & Safety A22L-GA-24A-11A
A22L-GA-24A-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GA-24A-11A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GA-24A-11A.pdf
Availability of A22L-GA-24A-11A
QUANTITY
A22L-GA-24A-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GA-24A-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-GA-24A-11A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GA-24A-11A
Related LinksA22L-GA, A22L-GA-24A-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GA-24A-11A Details Description
Related parts for A22L-GA-24A-11A
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 250VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.1K OHM 0804 datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.74 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 113 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123S datasheet.pdf
CABLE GLAND 8MM-12 MM datasheet.pdf
SCR 400V 55A datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
SAFETY MAT 1200X1000MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf