Omron Automation & Safety A22L-GG-24A-20A
A22L-GG-24A-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GG-24A-20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GG-24A-20A.pdf
Availability of A22L-GG-24A-20A
QUANTITY
A22L-GG-24A-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GG-24A-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-GG-24A-20A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GG-24A-20A
Related LinksA22L-GG, A22L-GG-24A-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GG-24A-20A Details Description
Related parts for A22L-GG-24A-20A
CAP FILM 0.027UF 5% 50VDC 1210 datasheet.pdf