Omron Automation & Safety A22L-GG-24A-20A
A22L-GG-24A-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GG-24A-20A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GG-24A-20A.pdf
Availability of A22L-GG-24A-20A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-GG-24A-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GG-24A-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-GG-24A-20A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Full Guard (Clear)
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GG-24A-20A
Related LinksA22L-GG, A22L-GG-24A-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GG-24A-20A Details Description
Related parts for A22L-GG-24A-20A
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 36POS .156 GREEN datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 0.143 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf