Omron Automation & Safety A22L-GR-12A-20A
A22L-GR-12A-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GR-12A-20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GR-12A-20A.pdf
Availability of A22L-GR-12A-20A
QUANTITY
A22L-GR-12A-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GR-12A-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-GR-12A-20A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GR-12A-20A
Related LinksA22L-GR, A22L-GR-12A-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GR-12A-20A Details Description
Related parts for A22L-GR-12A-20A
CONN HEADER .100 SINGL STR 13POS datasheet.pdf
CONN RING STR 1AWG 3/8" TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
HD DSUB 78P MA DE CABLE ASSY 1M datasheet.pdf
IC OSC PCI EXPRESS 2OUT 8TSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP 3000K WHITE 36V SMD datasheet.pdf