Omron Automation & Safety A22L-GR-12A-20M
A22L-GR-12A-20M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GR-12A-20M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GR-12A-20M.pdf
Availability of A22L-GR-12A-20M
QUANTITY
A22L-GR-12A-20M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GR-12A-20M
Internal Part NumberEIS-A22L-GR-12A-20M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GR-12A-20M
Related LinksA22L-GR, A22L-GR-12A-20M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GR-12A-20M Details Description
Related parts for A22L-GR-12A-20M
HEATSINK AAXXC 75X75X20MM 3.5C/W datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC POWER MANAGER 28ETSSOP datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 83MM datasheet.pdf
SGE88-2-0300-5000C datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
100UF 63V 12.5X20 105C RAD datasheet.pdf