Omron Automation & Safety A22L-GR-24A-02A
A22L-GR-24A-02A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GR-24A-02A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GR-24A-02A.pdf
Availability of A22L-GR-24A-02A
QUANTITY
A22L-GR-24A-02A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GR-24A-02A
Internal Part NumberEIS-A22L-GR-24A-02A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GR-24A-02A
Related LinksA22L-GR, A22L-GR-24A-02A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GR-24A-02A Details Description
Related parts for A22L-GR-24A-02A
RES SMD 13.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9A 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf