Omron Automation & Safety A22L-GR-24A-20M
A22L-GR-24A-20M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GR-24A-20M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GR-24A-20M.pdf
Availability of A22L-GR-24A-20M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-GR-24A-20M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GR-24A-20M
Internal Part NumberEIS-A22L-GR-24A-20M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Full Guard (Clear)
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GR-24A-20M
Related LinksA22L-GR, A22L-GR-24A-20M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GR-24A-20M Details Description
Related parts for A22L-GR-24A-20M
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 1608 datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 4CH USB 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION DPST 0.6A datasheet.pdf
CAP 1600UF 2.5V 20% datasheet.pdf