Omron Automation & Safety A22L-GR-6A-10A
A22L-GR-6A-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GR-6A-10A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GR-6A-10A.pdf
Availability of A22L-GR-6A-10A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-GR-6A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GR-6A-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-GR-6A-10A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Full Guard (Clear)
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GR-6A-10A
Related LinksA22L-GR, A22L-GR-6A-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GR-6A-10A Details Description
Related parts for A22L-GR-6A-10A
IC OCT TRANSP LATCH 3ST 20TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.08V LOW SC-70 datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" STACKER datasheet.pdf
OSC XO 180.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
MQC205GY datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 8CIRC .375 datasheet.pdf
16UF 350V 25.4X73.03 85C AXI datasheet.pdf