Omron Automation & Safety A22L-GR-T2-20A
A22L-GR-T2-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GR-T2-20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GR-T2-20A.pdf
Availability of A22L-GR-T2-20A
QUANTITY
A22L-GR-T2-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GR-T2-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-GR-T2-20A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GR-T2-20A
Related LinksA22L-GR, A22L-GR-T2-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GR-T2-20A Details Description
Related parts for A22L-GR-T2-20A
HANDLE PISTOL 2.6" RED/YELLOW datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 10pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SPLIT BOLT TIN PLATED 2/0 STR datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf