Omron Automation & Safety A22L-GW-12A-01M
A22L-GW-12A-01M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GW-12A-01M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GW-12A-01M.pdf
Availability of A22L-GW-12A-01M
QUANTITY
A22L-GW-12A-01M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GW-12A-01M
Internal Part NumberEIS-A22L-GW-12A-01M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GW-12A-01M
Related LinksA22L-GW, A22L-GW-12A-01M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GW-12A-01M Details Description
Related parts for A22L-GW-12A-01M
RES 187K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf