Omron Automation & Safety A22L-GW-12A-10M
A22L-GW-12A-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GW-12A-10M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GW-12A-10M.pdf
Availability of A22L-GW-12A-10M
QUANTITY
A22L-GW-12A-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GW-12A-10M
Internal Part NumberEIS-A22L-GW-12A-10M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C