Omron Automation & Safety A22L-GW-6A-10M
A22L-GW-6A-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GW-6A-10M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GW-6A-10M.pdf
Availability of A22L-GW-6A-10M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-GW-6A-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GW-6A-10M
Internal Part NumberEIS-A22L-GW-6A-10M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Full Guard (Clear)
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GW-6A-10M
Related LinksA22L-GW, A22L-GW-6A-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GW-6A-10M Details Description
Related parts for A22L-GW-6A-10M
TERM BLOCK PLUG 32POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 6A LS 8-SOIC datasheet.pdf
IC SW LVDS CROSSBAR 32TQFP datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf