Omron Automation & Safety A22L-GY-12-11M
A22L-GY-12-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GY-12-11M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GY-12-11M.pdf
Availability of A22L-GY-12-11M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-GY-12-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GY-12-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-GY-12-11M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Full Guard (Clear)
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GY-12-11M
Related LinksA22L-GY, A22L-GY-12-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GY-12-11M Details Description
Related parts for A22L-GY-12-11M
TRANS PNP 140V 0.5A SOT-223 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 1.25MM STR TIN datasheet.pdf
CONN QMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL62383LO datasheet.pdf
TERM BLOCK SIDE ENTRY 8POS T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 36POS SMD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP CER 62PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf