Omron Automation & Safety A22L-GY-12A-11A
A22L-GY-12A-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GY-12A-11A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GY-12A-11A.pdf
Availability of A22L-GY-12A-11A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-GY-12A-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GY-12A-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-GY-12A-11A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Full Guard (Clear)
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GY-12A-11A
Related LinksA22L-GY, A22L-GY-12A-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GY-12A-11A Details Description
Related parts for A22L-GY-12A-11A
CONN EDGECARD 22POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 30 POS SMD datasheet.pdf
FERRULE KIT FOR PBM 125U CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 265MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE PROGR 8SOIC datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
SIGNAL CONDITIONING datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
7P VAL-U-LOK TPA 22-18 AWG datasheet.pdf
IC SWITCH HISIDE SMART 8DSO datasheet.pdf
+3 V/+5 V, Rail-to-Rail Quad, 8-Bit DAC IC datasheet.pdf